Заступник начальника ОВА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO) Андрій Кавунець провів чергове засідання Координаційного центру підтримки цивільного населення.
До зустрічі долучилися керівники профільних структурних підрозділів ОВА. В онлайн-форматі доєдналися голови територіальних громад області та представники соціальної сфери.
Під час засідання розглянули питання державних механізмів підтримки внутрішньо переміщених осіб, соціальної адаптації ветеранів, забезпечення осіб з інвалідністю допоміжними засобами реабілітації та порядку виплати компенсації військовослужбовцям за оренду житла.
Зокрема з 29 січня цього року в Україні запроваджено новий інструмент підтримки ВПО – субсидію на оренду житла для переселенців.
Як розповіла начальниця ГУ ПФУ у Вінницькій області Олена Корчака, допомога надається ВПО, які виїхали з окупованих територій або із зон бойових дій, не мають власного житла в умовно безпечних регіонах України, а їхні домівки знищені або непридатні для проживання. Також право на виплати мають переселенці, які орендують житло й витрачають на це значну частину своїх доходів.
«Державна підтримка в оплаті вартості оренди житла дозволяє родинам ВПО знайти безпечне житло та інтегруватися в громаду. Вона захищає їх від раптових змін умов проживання або термінового виселення. Така форма державної підтримки стимулює власників житла укладати офіційні договори, для яких передбачена компенсація податкових витрат за рахунок державного бюджету», – зазначила Олена Корчака.
З 1 березня 2025 року ПФУ призначає виплати за програмою «Прихисток». Її нововведення полягає в тому, що компенсація витрат за тимчасове розміщення ВПО призначається на шість місяців за новими зверненнями, а на другий шестимісячний період виплата продовжується автоматично. Станом на 1 березня в області вже подали заявки 78 осіб.
У свою чергу, директор Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Сергій Полонський розповів про забезпечення допоміжними засобами реабілітації людей з особливими потребами. Вінниччина посідає третє місце серед областей України за обсягами сформованих направлень та фінансуванням реабілітаційних засобів. Всі особи з інвалідністю можуть отримати необхідну допомогу вчасно та відповідно до своїх потреб.
Учасники також приділили увагу питанням надання послуг соціальної адаптації ветеранів та членів їх сімей.
Директор Департаменту ветеранської політики ОВА Андрій Грачов зазначив, що в області діє ефективна програма соціального відновлення як перший етап надання послуги. Вона допомагає ветеранам повернутися до мирного життя, покращує їхній емоційний стан та позитивно впливає на сімейні взаємини. Другий етап – супровід у громаді – значно підвищує ефективність програми.
«В області відпрацьовано механізм впровадження послуги соціальної адаптації ветеранів та членів їхніх сімей. Проведено її пілотування та розроблено державний стандарт надання цієї послуги. Нині у регіоні працює мультидисциплінарна команда фахівців. Послугу вдалося впровадити у 43 громадах. Проте, на 2025 рік лише 38 громад передбачили кошти на її фінансування у місцевих цільових програмах, – зазначила директорка Вінницького обласного центру соціальних служб Олена Стоялова.
Вона також наголосила, що попит на цю послугу зростає, тому громадам необхідно переглянути підходи до її впровадження, щоб ветерани, які повертаються з війни, мали змогу успішно адаптуватися до цивільного життя.
Під час засідання заступниця директора Департаменту ветеранської політики ОВА Євгенія Григорук поінформувала про порядок виплати компенсації військовослужбовцям за оренду житла.
Посадовиця зазначила, що минулого місяця Урядом затверджено постанову, що регламентує порядок виплати грошової компенсації особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, за оренду ними житлових приміщень.
Така компенсація у 2025 році виплачуватиметься особам, які мали своє житло, але воно було втраченим чи пошкодженим внаслідок бойових дій, або ж вони перебувають на реабілітації понад 15 кілометрів від дому.
Звертаючись до керівників територіальних громад наприкінці засідання, заступник начальника ОВА Андрій Кавунець наголосив на важливості посилення роботи з даного напрямку.
«Забезпечення поінформованості громадян про різні види державної підтримки та якісне надання послуг ветеранам і внутрішньо переміщеним особам – це наше спільне завдання та відповідальність. Прошу організувати у громадах роз’яснювальну роботу через місцеві інформаційні ресурси та приділити максимальну увагу піднятим питанням». – резюмував посадовець.