17 березня у Вінницькому обласному художньому музеї відбулося відкриття персональної виставки «Нові сенси» з нагоди 55-річчя художниці, педагогині, члена ВООНСХУ Людмили Бондар. Встановлено «Рекорд «України» Найбільша серія картин «Нові сенси» (оригінальні текстильні роботи на старовинних хустках).
19 березня проведено персональну виставку «Мальовані килими Наталії Луценко» із циклу «Обмінні виставки між областями України» у м. Хмельницький.
20 березня у Палаці Потоцьких (м. Тульчин) відбулось урочисте відкриття сезонного проєкту «Арт-Палац» в рамках якою було презентовано виставку народного художника України Володимира Козюка – «Проєкт 24. Мистецтво через усвідомлення».
21 березня у Вінницькому обласному академічному театрі ляльок проведено Гала-концерт та церемонію нагородження переможців обласного конкурсу читців «Кобзар і Україна» присвяченого 211-й річниці від дня народження Т.Г.Шевченка. Зі 145 учасників 42 - здобули перемогу у номінаціях «літературно-музичні композиції», «читці», «студентська молодь» та «авторська поезія» у трьох вікових категоріях. Переможців вітали начальник управління культури та креативних індустрій ДГП Вінницької ОДА – О. Дернова, завідувачка літературно – драматичної частини Вінницького академічного музично – драматичного театру ім. М. Садовського, голова журі конкурсу – С. Фіцайло, директор комунальної організації «Вінницький обласний центр народної творчості» заслужений працівник культури України – Т.Цвігун.
21 березня у Вінницькому обласному академічному театрі ляльок відбулись урочистості та нагородження працівників театру з нагоди Всесвітнього Дня лялькаря.
21 березня відбулося відкриття виставки «Країна світла і добра» вихованців викладачки Вінницької дитячої школи мистецтв Оксани Панас з циклу «Натхнення майстра у творчості учнів» у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї. До експозиції виставки увійшло близько 100 живописних, графічних, та декоративних творів/
Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Отамановського
19 березня відбувся літературно-мистецький вечір «А й правда, крилатим ґрунту не треба» (до 95-річчя української поетеси-шістдесятниці, письменниці, дисидентки Ліни Костенко).
Упродовж тижня бібліотекою проведено низку соціокультурних заходів: мотиваційну зустріч «Як заробляти в соціальних мережах?», обласний семінар керівників правових гуртків та клубів ЗП(ПТ)О на тему: «Адаптивність педагога в умовах сучасного реформування освіти як важлива складова успішної професійної діяльності», творчу зустріч «Сила духу гартується в єдності» за участі ветеранів ЗСУ, інформаційну годину «Міцний імунітет» із циклу «Поради лікаря», спільно зі «Школою здоров’я, краси та довголіття»; виступ-презентацію «Здоров'я на крилах бджіл» – О. Ткачук, регіональний представник Українського національного проєкту «Фітапі СВІТ» у межах освітніх програм від Міжнародного фонду захисту бджіл; цикл «Зустрічі для здоров’я і гармонії душі». Зустріч березнева – «Здоровий мозок – запорука ментального здоров’я» (спільно з ГО «Міжнародна асоціація «Протиковідний альянс»), квест для дітей «Операція – вакцинація» в межах загальноукраїнської комунікаційної кампанії з адвокації та промоції вакцинації Міністерства охорони здоров'я України за підтримки Бюро ВООЗ в Україні спільно з ДУ «Вінницький ОЦКПХ МОЗ», тренінг «Портал державних послуг. Дія» для людей старшого віку»; інформаційну онлайн-годину «Україна та Європейський Союз: історичний шлях партнерства і сучасні реалії», вебінар «Кашель та як з ним боротися. Рекомендації фармацевта в межах фармацевтичної опіки» із циклу «Професійна школа фармацевта» спільно з ГО «Вінницька обласна асоціація фармацевтів «Кум Део», відкритий мікрофон «Наше слово – зброя!» в межах Національного Тижня читання поезії «Пісня тисячі голосів» (до Всесвітнього дня поезії), день інформації «Маруся Чурай – в літературних та історичних творах XIX ст.» (до 400-річчя від дня народження Марусі Чурай).
Для користувачів бібліотеки організовано: клуб з особистісного розвитку «Відродження», гурток вивчення англійської мови «Easy English» для людей старшого віку, клуб спілкування англійською мовою з волонтерами, гурток вивчення англійської мови «Start2Talk» для ВПО, онлайн клуб спілкування англійською мовою з волонтером, клуб вихідного дня, гурток з оздоровчих практик «Активне довголіття», година дозвілля «Бібліоспіви».
Упродовж тижня діяли книжкові виставки: інтерактивна інформаційна виставка «Операція – вакцинація» в межах загальноукраїнської комунікаційної кампанії з адвокації та промоції вакцинації Міністерства охорони здоров'я України за підтримки Бюро ВООЗ в Україні спільно з ДУ «Вінницький ОЦКПХ МОЗ», виставка газетних публікацій «Кримські татари – постійна боротьба бути вільними», книжкова виставка-колаж «Поезія єднає серця та душі» (до Всесвітнього дня поезії), книжкова виставка-діалог «Різні, але рівні: на шляху до толерантності» (до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію расової дискримінації), презентація виставки-портрету «Ліна Костенко – легенда» (до 95-річчя української поетеси-шістдесятниці, письменниці, дисидентки), книжкові виставки «Поети рідного краю» (до Всесвітнього дня поезії) та «Щасливі клієнти, успішні бренди: мистецтво маркетингу» (до Міжнародного дня щастя), книжкова виставка-ювілей «Творча душа Поділля» (до 60-річчя від дня народження Андрія Стебелєва, літературознавця, поета).
Вінницька обласна бібліотека для дітей та юнацтва ім. І. Франка
18 березня відбулася презентація збірки Андрія Штомпеля «Як мало нам треба для щастя» в рамках Національного тижня поезії для учнів 10 класу ліцею № 31, студентів гуманітарно-педагогічного коледжу та відвідувачів.
19 березня проведено літературні читання «Під вітрилами долі» в межах Національного Тижня читання поезії з нагоди 95-річчя Ліни Костенко для одинадцятикласників ліцею №7.
19 березня відбулася тематична виставка книг «Максим Рильський - поет, естет, універсал» з нагоди 130-річного ювілею від дня народження видатного українського поета, перекладача, публіциста і культурного діяча Максима Рильського.
21 березня організовано та проведено виставку книг «Поезія - це скарб усіх віків» до Всесвітнього дня поезії.
Упродовж тижня для відвідувачів бібліотеки проведено: свято книги «Книжка кличе на гостини, бо у неї іменини!» присвячене 220-річчю від дня народження Г.К. Андерсена для п'ятикласників ліцею № 1, поетичний зорепад «Поезія - це скарб усіх віків» для третьокласників приватного ліцею «Артинов-Дельфін», детективний квест «Розгадуємо літературні таємниці» для восьмикласників ліцею № 7, майстер-класи «Весняний настрій» для учнів 4-А класу ліцею №7 та «Кумедний котик» для дітей ГЦ «Простір дружній до дітей, молоді та їх сімей», що реалізовується Благодійним фондом «Посмішка ЮА», зустріч «Бережемо здоровя: як уникнути туберкульозу» до Всесвітнього дня боротьби із туберкульозом у межах проєкту «Ми за здоровий спосіб життя» для восьмикласників ліцею №7 та дев’ятикласників ліцею №1, літературний колаж «Чарівний світ творів Всеволода Нестайка» до 95-річчя від дня народження Всеволода Нестайка та в межах Всеукраїнського тижня дитячого читання для першокласників ліцею № 7, літературні читання присвячені творчості Ліни Костенко «Під вітрилами долі» у межах Національного Тижня читання поезії студентами спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» Донецького НУ імені Василя Cтуса, профнавігатор «Обираємо професію: будуємо майбутнє» в межах співпраці з ДонНУ імені Василя Cтуса для одинадцятикласників ліцею №7, відеоспогад «Як мало нам треба для щастя» про презентацію поетичної збірки вінницького поета і музиканта Андрія Штомпеля, представлено найяскравіші моменти заходів на Фейсбук-сторінці бібліотеки, проведених в рамках Національного Тижня читання, ініціатором якого виступив Український інститут книги.
Вінницький обласний краєзнавчий музей
У музеї триває робота виставок «України щит», «Попри все, над нами світить сонце».
18 березня працівниками Музею Мужніх взято участь у роботі Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при Вінницькій обласній військовій адміністрації.
20 березня проведено семінар «Нові стратегії у формуванні юних екскурсоводів при музеях закладів освіти» з доповіддю «Екскурсія як вид діяльності і комунікації» організовано у співпраці з Вінницьким обласним центром туризму, спорту, краєзнавства та екскурсій.
У рамках програми «Заходи вихідного дня» відбулися майстер-класи зі створення традиційних прикрас «Силянка з бісеру» та «Світ у писанці».
Оновлено мартиролог загиблих захисників у російсько-українській війні.
Вінницький обласний художній музей
19 березня розпочато збір творчих робіт в рамках Всеукраїнського дитячого фестивалю-конкурсу візуального мистецтва «Арт-Олімп»-2025.
20 березня проведено освітню програму «Все, що лишає по собі війна» з нагоди 81-річчя вигнання нацистських окупантів з м. Вінниця для здобувачів освіти ВХПТУ №5.
Упродовж тижня проведено заняття студії музейного копіювання «Copy-art» в рамках мистецько-освітньої програми Центру музейної педагогіки.
Державний історико-культурний заповідник «Буша»
Впродовж тижня працювали 6 виставок: «Килим долі», «Килими Східного Поділля», «Родовідна пам'ять в символах», «Весільний обряд Поділля», «Лялька-мотанка. Берегиня українського Роду», «Веснянки співаємо-Ярило закликаємо…».
Вінницький обласний центр народної творчості
18 березня відбувся майстер-клас з гончарства за участю провідного майстра Михайла Діденка.
17 - 21 березня підготовлено та розміщено в соціальних мережах низку відеосюжетів та фотосюжетів: відео виступ народного аматорського вокального ансамблю «Заграва» із циклу «Ми–Україна» КЗ ЦКіД Тульчинської міської ради, виставку барської кераміки родини Біньковських, Гала-концерту переможців обласного конкурсу читців «Кобзар і Україна».
Вінницький обласний центр культури «Щедрик»
19 березня організовано та проведено літературно-мистецький вечір «Моя любов, я перед тобою…» присвячений 95-річчю з дня народження Ліни Костенко. Захід відбувся на базі Вінницького міжрегіонального центру професійної реабілітації «Поділля». (Папка з фото 5)
Вінницький обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М. К. Садовського
Проведено 4 вистави: «Ніч вовків», «ШvL», «Бал негідників», «Ці вільні метелики».
Вінницький академічний обласний театр ляльок
Упродовж тижня презентовано казку «Небезпечна пригода» у рамках регіонального проєкту Патрульної поліції Вінницької області для молодших школярів у містах Немирів і Ладижин та проведено вистави: «Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат», «Стрибаюча принцеса», «Веселе мишеня» для вихованців дошкільних навчальних закладів та учнів шкіл м. Вінниці.
22-23 березня на стаціонарній сцені театру представлено казку-комедію «Курочка Ряба» та повчальну історію «Веселі ведмежата».
Вінницька обласна філармонія ім. М. Д. Леонтовича
19 березня відбувся концерт академічного камерного оркестру «Арката» «П’яццолла і танго».
21 березня проведено концерт ансамблю солістів «Експромт» «Рок звучання українських легенд».
22 березня відбувся концерт ансамблю солістів «Експромт» «Червона рута - квітка надії».
Вінницький фаховий коледж мистецтв ім. М. Д. Леонтовича
19 березня проведено концерт пам’яті Ф. Шопена.
20-21 березня відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Музикознавчі студії Поділля – 2025» - «Музична культура України: історія, сьогодення, світові зв’язки та впливи».
Упродовж тижня проведено: інформаційні години до річниці вигнання нацистських окупантів з Вінниччини, історичний дайджест Центральна Рада, УНР: документи і матеріали, годину цікавих повідомлень «Невтомний шукач свободи і щастя» з нагоди 130-річчя із дня народження М. Рильського, письменника, перекладача, літературознавця, мовознавця, етнографа, громадського діяча, академіка.
Тульчинський фаховий коледж культури
Упродовж тижня проведено: книжкову виставку «Роки ідуть – а пам'ять живе», виховні години: «Пам’ятаємо твій подвиг, солдате!», «Шлях до перемоги», «А пам'ять священна...» (до річниці визволення Вінниччини від німецько-фашистських загарбників), «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі», «Магія поезії», «Поезія – це життя мови...» (до Всесвітнього дня поезії).
Вінницький обласний навчально-методичний центр галузі культури, мистецтв та туризму
17 березня завершилось навчання з підвищення кваліфікації групи слухачів викладачів вокально-хорового відділу мистецьких шкіл області в кількості 37 осіб.
19 березня завершилось навчання з підвищення кваліфікації групи слухачів новопризначених бібліотечних працівників в кількості 9 осіб.
20 березня розпочалось навчання з підвищення кваліфікації групи слухачів завідувачів філій центрів культури та дозвілля.
ГРОМАДИ
Моніторинг діяльності клубних закладів області
19 березня відбувся захід «Літературна кав'ярня» - присвячений 95-річчю поетеси Л. Костенко (КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради»).
21 березня проведено благодійний концерт «Хай буде весна. Наша віра єднає серця» на підтримку ЗСУ (КЗ Теплицької селищної ради «Центр культури і дозвілля Тепличчини»).
Упродовж тижня проведено: творчий виступ колективів на підтримку ЗСУ (КЗ «Центр культури і дозвілля» Калинівської міської ради); майстер-клас з виготовлення паперових весняних птахів (Сальницький сільський будинок культури структурний підрозділ КЗ «Центр культури і дозвілля» Калинівської міської ради); благодійний захід за участі кращих творчих колективів Якушинецької ТГ (КЗ «Центр культури і дозвілля Якушинецької сільської ради»).
Моніторинг діяльності музейних закладів області
За звітний період створено 9 виставок: «Вони визволяли Тульчин» до 81-ї річниці з дня визволення міста (Тульчинський краєзнавчий музей), «Визволене місто – пам'ять крізь роки» (історико-краєзнавчий музей Поділля, м. Могилів-Подільський), «Нескорені. Пам’ятаємо. Шануємо. Вдячні» (музей культури села та галерея Прокопа Колісника, с. Поташня Гайсинського району), «17 березня – день створення Української Центральної Ради» (Погребищенський краєзнавчий музей ім. Н. А. Присяжнюк), «Писанковий дивосвіт» (музей ремесел і промислів с. Гальжбіївка), «Поезія – це скарб усіх віків, діамант величиною в слово» (Оратівський краєзнавчий музей), «Все, що душа довірила словам» (Барський історичний музей), «Світоч сучасної української поезії» до 95-ї річниці від дня народження поетеси Ліни Костенко (краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка, селище Літин), «Час квітнути» - Н. Вусик, П. Куцака, С. Мартинчи (м. Вінниця) «Галерея ХХІ ст.» (міський історичний музей м. Жмеринка).
Упродовж тижня у музеях Вінниччини проведено: засідання круглих столів (краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка, селище Літин), «Події 19 березня 1919 р. у Літині», «Доброволець: хто він?» (історичний музей м. Хмільник); літературні читання «Я лиш струна на арфі України», присвячені творчості О. Бурбело та літературно-мистецький захід «Поезія тримає душу» приурочені Всеукраїнському дню поезії (музей ім. В. Забаштанського, селище Браїлів); проєкт «Професійне зростання» ГО «Ми – Вінничани», де оголошено переможницю Г. Собко (музей ремесел і промислів с. Гальжбіївка, Могилів-Подільський район), подано проєкт «Сходи історії» на конкурс «Твори добро» від ГО «Ми – Вінниччани» (Ободівський краєзнавчий музей).
Моніторинг діяльності бібліотек області
З нагоди 130-річчя від дня народження Максима Рильського, видатного українського поета, перекладача, публіциста, громадського діяча, академіка проведено бібліотечні виставки: «Поетична мова Максима Рильського» (Іллінецька міська бібліотека), «Є сотні мов, а правда лиш одна» (КЗ «Липовецька публічна бібліотека»), «Поетичний світ Максима Рильського» (Немирівська головна публічна бібліотека), (Бершадська публічна бібліотека), (Гайсинська центральна бібліотека), (центральна бібліотека м. Ладижин), (Барська публічна бібліотека), «Читачу! Поглянь, усміхнись: я твій, я не вмер, я живий!» (Публічна бібліотека Томашпільської селищної ради), «Максим Рильський. Мистецтво рівноваги» (КЗ «Публічна бібліотека Погребищенської міської ради»), «Митець багатогранного таланту» (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради), «Все моє життя в моїх творах» (КЗ «Публічна бібліотека Війтівецької сільської ради»), «У щастя людського два рівних є крила…» (КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»), «Митець багатогранного таланту» (КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради).
До 95-річчя української поетеси, письменниці та громадської діячки Ліни Костенко проведено культурно-мистецькі заходи: літературно-мистецький вечір «Її слово – наша зброя!» в рамках роботи мовного клубу «Українська – мова вільних...» та підбиття підсумків онлайн-читання творів української поетеси «Слова, як сонце сходили в мені...» (Іллінецька міська мультимедійна бібліотека та міська бібліотека для дітей), літературно-музичну композицію «Її благословив Господь…» та читацький марафон «Нам треба жити кожним днем, не ждать омріяної дати…» (КЗ «Липовецька публічна бібліотека»), літературні читання «Поетеса української епохи», під час яких презентовано бібліотечну виставку «Жінка схожа на весну» для учнів Джуринського ліцею (КУ «Публічна бібліотека» Джуринської сільської ради), виставку-ювілей «Дотик слова Ліни Костенко» (Ямпільська міська публічна бібліотека), літературну годину «Цариця поезії в Україні» (Великостратіївська бібліотека-філія КЗ «Тростянецька СПБ»), засідання бібліотечного любительського об'єднання «Роксолана» «В її віршах – історія народу…» (КО «Шаргородська центральна міська бібліотека»), голосні читання віршів у виконанні учнів Брацлавського спортивного ліцею та Брацлавської ЗОШ (Брацлавська публічна бібліотека), годину поезії «Я не люблю нещасних. Я щаслива. Моя свобода завжди при мені» (КЗ «Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради»), бібліотечні виставки: «Поет живе у своїх віршах…» (КЗ «Публічна бібліотека» Літинської селищної ради), «Життєвими шляхами Ліни Костенко» (КЗ «Публічна бібліотека Якушинецької сільської ради»), «Несказане лишилось несказанним» (Гайсинська центральна бібліотека), «Дотик слова Ліни Костенко» (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради), «Мені потрібно слово, а не слова» (КЗ «Публічна бібліотека Ободівської сільської ради»), «Королева української поезії» (Бершадська публічна бібліотека), (Публічна бібліотека КЗ Теплицької селищної ради «Центр культурних послуг»), (КЗ «Публічна бібліотека» Ольгопільської сільської ради), «На одному подиху з весною» (Оратівська публічна бібліотека), «Поезія, розібрана на цитати» (КЗ «Публічна бібліотека Погребищенської міської ради»), «На одному подиху з весною» (Публічна бібліотека Городківської сільської ради), «Талант винятковий та багатогранний» (Публічна бібліотека Томашпільської селищної ради), «Велика донька сильного народу» (Публічна бібліотека Іванівської сільської ради), «Душа належить людству і епохам» (Козятинська публічна бібліотека), «Незламний голос української поезії» (КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»).
До Всесвітнього дня поезії відбулися: засідання клубу «За покликом душі» (Публічна бібліотека Томашпільської селищної ради), бібліотечні виставки «Поезія – краса життя земного» в рамках «Національного тижня читання. Тижня поезії» (Барська публічна бібліотека), (Бершадська публічна бібліотека разом із філіями), «Пісня тисячі голосів» (Мурованокуриловецька селищна бібліотека), (Брацлавська публічна бібліотека).
Упродовж тижня в бібліотеках області проведено культурно-мистецькі та просвітницькі заходи: годину роздумів за твором В. Сухомлинського «Казка про щастя» до Міжнародного Дня щастя (Василівська бібліотека Ладижинської ТГ); тренінг «Чому важливо бути інформаційно грамотним?» (Публічна бібліотека Вороновицької селищної ради); проєкт з екологічного виховання «Екобібліотека» (Бершадська публічна бібліотека); бібліотечну виставку «Щастя – це світ, подарований усім!» (КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради), проєкт «Простір нових можливостей Барської громади: створення Центру спільнотворення», ярмарок локацій «Маленька територія – великі можливості» в рамках проєкту Community reBuilding – спільного проєкту Cedos та UMAEF, спрямований на розвиток центрів спільнототворення у громадах, що виконується Асоціацією користувачів Барської бібліотеки «Світ інформації» спільно з Барська міська рада (Барська публічна бібліотека).
У приміщенні Публічної бібліотеки Жмеринської міської ТГ відбулося підведення підсумків п’ятого міського конкурсу авторської казки «Казка для пана Клякси» та презентація третьої збірки казок юних жмеринчан «Тебе вітає казка». В конкурсі взяли участь 37 авторів, з них 14 отримали перемогу. Всіх учасників відзначено грамотами, подяками та подарунками. Окрім цього, оголошено про початок нового конкурсу «Я малюю казку» для юних художників, які стануть авторами ілюстрацій до казок переможців конкурсу «Казка для пана Клякси» 2024 року.
У Молодіжному центрі Публічної бібліотеки Тульчинської міської ради відбулися: артерапевтичний майстер-клас «Живопис кавою: творчість що зцілює» для сімей військових та працівників закладу та майстер-клас з арт-терапії, де учасники розписували екосумки-шопери! Захід відбувся в рамках реалізації проєкту «Перетворення бібліотечного простору на «Третє місце»» в Тульчині та гуманітарна та соціальна підтримка 34 жертв націонал-соціалізму в Тульчинській громаді, їхня реінтеграція у суспільство», який фінансується фондом «Пам'ять, відповідальність, майбутнє». Окрім цього, презентовано нову книгу В. М. Дубового «Коли цвітуть жоржини».
Моніторинг надання бібліотечних послуг бібліотеками області за звітний період здійснювався на основі висвітлення їх діяльності у соціальній мережі «Фейсбук».